Dyreparker og zoologiske haver i Danmark

Det er altid spændende at komme tæt på eksotiske dyr, som ikke lever i den danske natur. En tur i zoologisk have eller i en dyrepark er altid et sikkert hit hos børnene. Her finder du en oversigt over dyreparker, akvarier, zoos mv. i Danmark.

Dyreparker og zoologiske haver

Aalborg Zoo www.aalborgzoo.dk
Bangsbo Dyrepark www.bangsbo.com
Blåvand Mini-Zoo www.blaavandzoo.dk
Christianshede Zoo www.christianshede.dk
Enghave Dyre- og Naturpark www.enghave-naturpark.dk
Farm Fun www.farmfun.dk
Fun-Park Hirtshals www.fun-park.dk
Givskud Zoo & Løvepark www.givskudzoo.dk
Hobro Mini Zoo www.hobrominizoo.dk
Jesperhus Junglezoo www.jesperhus.dk
Jyllands Park Zoo www.jyllandsparkzoo.dk
Knuthenborg Park & Safari www.knuthenborg.dk
København Zoo www.zoo.dk
Munkholm Zoo www.munkholmzoo.dk
Odense Zoo www.odensezoo.dk
Odsherreds zoo dyrepark www.odsherreds-zoo.dk
Ree Park - Ebeltoft Safari www.reepark.dk
Safari Zoo Park www.safarizoopark.dk
Skandinavisk Dyrepark www.skandinaviskdyrepark.dk
Skærup Zoo www.skaerup-zoo.dk
Vildtfarm Nord - Dyre- og Naturpark www.vildtfarmnord.dk

Akvarier og oceanarier

AQUA - Ferskvands museum www.ferskvandscentret.dk
Danmarks Akvarium www.akvarium.dk
Fiskeri- og Søfartsmuseet www.fimus.dk
Fjord og Bælt www.fjord-baelt.dk
Jyllandsakvariet www.jyllandsakvariet.dk
Kattegatcentret - Danmarks Hajcenter www.kattegatcentret.dk
Nordsø Akvariet www.north-sea.dk
Nordsøen Oceanarium www.nordsoenoceanarium.dk
Øresundsakvariet www.oresundsakvariet.ku.dk

Terrarier

Krokodille Zoo - www.krokodillezoo.dk
Randers Regnskov www.regnskoven.dk
Terrariet i Vissenbjerg www.terrariet.dk

Fugleparker

Danmarks FugleZoo - Frydenlund Fuglepark www.danmarksfuglezoo.dk
Fredensborg Falkonergård www.falkonergaarden.dk
Ørnereservatet www.eagleworld.dk

Sommerfugleparker

Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland www.sommerfugleparken.dk
Sommerfugleland www.gavnoe.dk